Další monumentální Haute Route
Urner Haute Route je jedním z dalších velkých, známých skialpových přechodů v naší nabídce. Vede od jihu na sever, což znamená, že sjezdy vedou většinou severními svahy, které bývají v této centrální části Švýcarska velmi často zasypány kvalitním prašanem. Během pěti dnů přejdeme z Andermattu pod Furkapassem až do známého lyžařského střediska Engelberg. Tento přechod je výjimečný také tím, že se nejde pouze přes sedla, ale každý den nabízí pěkný lyžařský vrchol. A tím nejlepším je určitě nejvyšší bod přechodu, Sustenhorn, 3502 mnm. Výhodou je i fakt, že třetí noc se spí v komfortním hotelu poblíž sedla Sustenpass.
17. – 22. 3. 2023
Nájezdový den + 5 dní v terénu.
Obtížnostní škála SKIALPINISTICKÁ:
BRNKAČKA
max. 1000 metrů převýšení za den, základní dovednost jízdy ve volném terénu, běžná fyzická kondice, předchozí zkušenosti se skialpem nejsou nutné; především kurzy a túry pro začátečníky
POHODA
max. 1200 metrů převýšení za den, zvládnutá technika lyžování ve volném terénu, dobrá fyzická kondice, základní předchozí zkušenost se skialpem; zpravidla jednodenní, klasické skitouringové vrcholy bez technických obtíží
ZÁŽITEK
denní převýšení 1000-1500 m+, sjezdy se sklonem 30-35°, bezpečně zvládnutá technika lyžování ve volném terénu, dobrá fyzická kondice, širší předchozí zkušenost se skialpem; např. mnohé vícedenní alpské přechody, zaledněné třítisícovky jako Wildspitze či Grossvenediger
MAKAČKA
denní převýšení okolo 1500 m+, sjezdy se sklonem 35-40°, velká nadmořská výška, občas lezecký úsek, velmi dobrá lyžařská technika, výborná fyzická kondice, rozsáhlé předchozí zkušenosti se skialpem; např. přechod Haute Route či skialp sjezdy snadných čtyřtisícovek
EXTRÉM
denní převýšení až 2000 m+, sjezdy se sklonem 40-45°, velká nadmořská výška, delší lezecké úseky, výborná lyžařská technika, výborná fyzická kondice, program předpokládá hotového, zkušeného a výkonného skialpinistu; např. výstup a sjezd Mont Blancu či Dufourspitze
trvání: 5 dní
0. den: Příjezd ve večerních hodinách do Andermattu.
1. den: Přejezd auty do Realpu, poslední vesnice pod Furkapassem, a odtud výšlap na Albert Heim Hütte, kde strávíme první noc. Jde o rozjezdovou a lehkou etapa (1000 m+, cca 3 hodiny).
2. den: Druhý den nás bude čekat hned nejnáročnější etapa celého přechodu. Nejdříve vystoupáme na první třítisícovku, Lochberg (3074m), odkud vede velký a strmý sjezd až k jezeru Goscheneralpsee. Od něj následuje výstup na Chelenalphütte (celkem 1450 m+, 1700 m-, cca 7 hodin).
3. den: Třetí den nás čeká nejvyšší vrchol celého přechodu, Sustenhorn (3502m), na který vystoupáme po ledovci Brunnenfirn. Z vrcholu nás čeká opravdu grandiózní, velehorský sjezd po ledovci Steingletscher (1200 m+, 1700 m-, cca 6 hodin).
4. den: Z horského hotýlku Steingletscher vyrazíme na další vrchol našeho přechodu, Fünffingerstock (2994m), z kterého sjedeme na chatu Sustlihütte (1350 m+, 1100 m-, cca 6 hodin).
5. den: Poslední den zbývá vystoupit na vrchol Grassen (2946m), z kterého vede epický sjezd nekonečnými severními svahy až do známého lyžařského střediska Engelberg (800 m+, 1900 m-, cca 4,5 hodiny). Odtud poté předjednaným minibusem zpět do Realpu k autům.
Povinné vybavení:
- skialpové lyže se skialpovým vázáním
- stoupací pásy kompatibilní s těmi lyžemi
- haršajzny
- skialpové lyžáky kompatibilní s vázáním (doporučujeme spíše lehčí modely)
- hole (doporučujeme nastavitelné, teleskopické)
- lehký skialpový sedací úvaz
- přilba (ideálně s dvojí certifikací – lyžařskou i horolezeckou)
- mačky kompatibilní s lyžáky (stačí hliníkové ,,ultralight)
- lehký turistický cepín
- 2x karabina HMS (se šroubovacím zámkem)
- 3-anténový lavinový vyhledávač
- lavinová lopata
- lavinová sonda
- batoh cca 30-40l, na který lze dobře připnout lyže
- lyžařské brýle, sluneční brýle
- opalovací krém, pomáda na rty
- čelovka + náhradní baterie
- doklady
- peníze
- mobil
- užívané léky
Volitelné, doporučené vybavení:
- termoska
- sladkosti na svačiny během etap
- foťák, gopro, baterie, karty
- lékárnička
- náplasti na puchýře
- základní hygiena
Dále nezapomeňte na pojištění (doporučujeme sjednat u Alpenverein nebo u ČHS).
Oblečení klasicky do zimních/jarních hor (nepromokavé vrstvy – skialp kalhoty bez GTX, bunda GTX, lehká softshell bunda; izolační vrstvy – merino podvlíkačky, merino triko, lehká péřovka; čepice; dvoje rukavice – tenké a teplé, na ledovec doporučujeme šátek či kšiltovku).
guide ratio: 6 : 1
cena na 1 osobu za vodění: 12 000 Kč
orientační další náklady 11 000 Kč (4x nocleh s polopenzí na horských chatách, cesta taxíkem zpět k autům)
























Proč se švihálky
Postupné trénování
Naučíme vás základy a makat na sobě můžete dál i sami. Na našich kurzech dostanete bezpečnou startovní čáru.
Posouvání možností
Objevování a posouvání vlastních limitů dává hodně uspokojivý pocit. Budeme to s vámi ale vždy dělat postupně a bezpečně. Od Grossglockneru po těžkou čtyřtisícovku.
Parťáci pro všechna dobrodružství
V alpských zemích, kde má vodění velkou tradici, hosté chodí se svým vůdcem do hor celé roky, kdy společně prožitá dobrodružství vytvoří pouto mnohem spíš přátelské než profesní.