Na míru náročné.
Jsi vášnivý skialpinista s mnohaletými zkušenostmi a rád by sis splnil nějaké větší cíle, po kterých jsi vždy pokukoval? Tak právě pro tebe je novinka v naší nabídce: individuální termín, který je pouze pro 4 účastníky (na dva guidy), a bude zaměřen na ski-moutaineeringové cíle s lezeckými dolezy na vrchol anebo na technicky náročné, strmé sjezdy. Protože opravdu náročný skialp je potřeba podřídit podmínkám, které na horách panují, cíle a lokalitu upřesní guidi až chvíli před termínem podle počasí a podmínek. Budeme ale pravděpodobně vybírat z kombinace Piz Kesch + Piz Palü (St. Moritz), Monte Cevedale + Gran Zebru (Sulden) nebo Tofana di Rozes + Antelao (Cortina d’Ampezzo). Anebo nám rovnou napiš svůj dlouholetý skialpový sen!
23. -26. 3. 2023
příjezdový den + 3 dny v terénu
Obtížnostní škála SKIALPINISTICKÁ:
BRNKAČKA
max. 1000 metrů převýšení za den, základní dovednost jízdy ve volném terénu, běžná fyzická kondice, předchozí zkušenosti se skialpem nejsou nutné; především kurzy a túry pro začátečníky
POHODA
max. 1200 metrů převýšení za den, zvládnutá technika lyžování ve volném terénu, dobrá fyzická kondice, základní předchozí zkušenost se skialpem; zpravidla jednodenní, klasické skitouringové vrcholy bez technických obtíží
ZÁŽITEK
denní převýšení 1000-1500 m+, sjezdy se sklonem 30-35°, bezpečně zvládnutá technika lyžování ve volném terénu, dobrá fyzická kondice, širší předchozí zkušenost se skialpem; např. mnohé vícedenní alpské přechody, zaledněné třítisícovky jako Wildspitze či Grossvenediger
MAKAČKA
denní převýšení okolo 1500 m+, sjezdy se sklonem 35-40°, velká nadmořská výška, občas lezecký úsek, velmi dobrá lyžařská technika, výborná fyzická kondice, rozsáhlé předchozí zkušenosti se skialpem; např. přechod Haute Route či skialp sjezdy snadných čtyřtisícovek
EXTRÉM
denní převýšení až 2000 m+, sjezdy se sklonem 40-45°, velká nadmořská výška, delší lezecké úseky, výborná lyžařská technika, výborná fyzická kondice, program předpokládá hotového, zkušeného a výkonného skialpinistu; např. výstup a sjezd Mont Blancu či Dufourspitze
trvání: 3 dny
Varianta 1: První den výstup na Chamanna d‘Es-cha, která slouží jako výchozí bod pro výstup na Piz Kesch (3418m), místní skalní dominantu a nejvyšší vrchol Albula Alpen. Jde o ski-mountaineeringový cíl, protože v závěru je potřeba překonat poměrně značné lezecké obtíže (II-III, 200m). Po sestupu zpět k lyžím následuje dlouhý sjezd, přechod přes další vrchol a sjezd do Bergünu na vlak, kterým se dostaneme zpět k autům. Vytvoříme tak dvoudenní minipřechod přes Piz Kesch.
Třetí den bychom vyjeli lanovkou na Diavolezzu a vystoupili na Piz Palü (3900m), nejvyšší ski-vrchol celých Východních Alp, z nějž vede gigantický sjezd přes ledovec Pers a ledovec Morteratsch až dolů do Pontresiny (2000 metrů převýšení sjezdu).
Varianta 2: První den výjezd lanovkou ze Suldenu a přechod přes vrchol Cima di Solda (3376m) na Rifugio Casati. Druhý den výstup na Monte Cevedale (3769m), který je sice technicky snadný, ale představuje absolutní klasiku v oblasti. Z Cevedale poté vede dlouhý sjezd na Rifugio Pizzini.
Z ní bychom třetí den vyrazili na výstup na Gran Zebru (3851m), jeden z nejatraktivnějších skialpových cílů celých Alp, protože následný strmý sjezd (42°) přímo z vrcholu přes východní kuloár je dost možná nejlepší sjezdovou linií ve své obtížnosti v celé Itálii.
Varianta 3: Třetí variantou jsou Dolomity a dvě masivní jednodenní túry od auta na dva z nejznámějších a nejvyšších dolomitských vrcholů: Tofana di Rozes, 3225m (převýšení 1500m+, sklon 40°) a Antelao, 3264m (převýšení 2150m+, sklon 40° a dolez strmým sněhovým hřebenem).
Povinné vybavení:
- lyže (doporučujeme lehké, skialpové lyže; ne freeridovky) se skialpovým vázáním
- stoupací pásy kompatibilní s těmi lyžemi
- haršajzny
- skialpové lyžáky kompatibilní s vázáním (doporučujeme spíše lehčí modely)
- hole (doporučujeme nastavitelné, teleskopické)
- lehký skialpový sedací úvaz
- přilba (ideálně s dvojí certifikací – lyžařskou i horolezeckou)
- mačky kompatibilní s lyžáky (stačí hliníkové ,,ultralight)
- lehký turistický cepín
- 2x karabina HMS (se šroubovacím zámkem)
- 3-anténový lavinový vyhledávač
- lavinová lopata
- lavinová sonda
- batoh cca 35-40l, na který lze dobře připnout lyže
- lyžařské brýle, sluneční brýle
- opalovací krém, pomáda na rty
- čelovka + náhradní baterie
- doklady
- peníze
- spacáková vložka na chaty
- mobil + nabíječka na mobil
- užívané léky
Volitelné, doporučené vybavení:
- termoska
- sladkosti na svačiny během etap
- foťák, gopro, baterie, karty
- lékárnička
- náplasti na puchýře
- základní hygiena (kartáček na zuby, mini pasta)
Dále nezapomeňte na pojištění (doporučujeme sjednat u Alpenverein nebo u ČHS).
Oblečení klasicky do zimních/jarních hor (nepromokavé vrstvy – skialp kalhoty bez GTX, bunda GTX, lehká softshell bunda; izolační vrstvy – merino podvlíkačky, merino triko, lehká péřovka; čepice; dvoje rukavice – tenké a teplé, na ledovec doporučujeme šátek či kšiltovku).
guide ratio: 2 : 1
cena za vodění: jako při letním individuálním vodění podle konkrétních vrcholů, které se zvládnou
Další náklady: horské chaty, lanovky


















Proč se švihálky
Postupné trénování
Naučíme vás základy a makat na sobě můžete dál i sami. Na našich kurzech dostanete bezpečnou startovní čáru.
Posouvání možností
Objevování a posouvání vlastních limitů dává hodně uspokojivý pocit. Budeme to s vámi ale vždy dělat postupně a bezpečně. Od Grossglockneru po těžkou čtyřtisícovku.
Parťáci pro všechna dobrodružství
V alpských zemích, kde má vodění velkou tradici, hosté chodí se svým vůdcem do hor celé roky, kdy společně prožitá dobrodružství vytvoří pouto mnohem spíš přátelské než profesní.