Maximální možný poměr sjezdu k výstupu, to je freeride
Davos je skutečným freeridovým Eldorádem! Na jednu permanentku lze navštívit čtyři různé skiareály. Každý z těchto areálů nabízí několik velkých freeridových linií s převýšením asi 1000-1300 m-, z nichž mnohé vedou zcela mimo středisko, daleko od vleků a sjezdovek a končí až dole v údolí na zastávce skibusu či dolní stanici lanovky. Davoské skiareály nabízí freeride především na rozlehlých pláních, ale najde se i nějaký ten strmý žlab a velmi často také řídké lesy či lesní průseky, v kterých je sníh ještě kvalitnější, protože je chráněn proti vlivům větru. Mimo to má právě okolí Davosu jedny z nejvyšších sněhových úhrnů v celých Alpách.
15. – 19. 2. 2023
Nájezdový den + 4 plné dní v terénu.
Obtížnostní škála SKIALPINISTICKÁ:
BRNKAČKA
max. 1000 metrů převýšení za den, základní dovednost jízdy ve volném terénu, běžná fyzická kondice, předchozí zkušenosti se skialpem nejsou nutné; především kurzy a túry pro začátečníky
POHODA
max. 1200 metrů převýšení za den, zvládnutá technika lyžování ve volném terénu, dobrá fyzická kondice, základní předchozí zkušenost se skialpem; zpravidla jednodenní, klasické skitouringové vrcholy bez technických obtíží
ZÁŽITEK
denní převýšení 1000-1500 m+, sjezdy se sklonem 30-35°, bezpečně zvládnutá technika lyžování ve volném terénu, dobrá fyzická kondice, širší předchozí zkušenost se skialpem; např. mnohé vícedenní alpské přechody, zaledněné třítisícovky jako Wildspitze či Grossvenediger
MAKAČKA
denní převýšení okolo 1500 m+, sjezdy se sklonem 35-40°, velká nadmořská výška, občas lezecký úsek, velmi dobrá lyžařská technika, výborná fyzická kondice, rozsáhlé předchozí zkušenosti se skialpem; např. přechod Haute Route či skialp sjezdy snadných čtyřtisícovek
EXTRÉM
denní převýšení až 2000 m+, sjezdy se sklonem 40-45°, velká nadmořská výška, delší lezecké úseky, výborná lyžařská technika, výborná fyzická kondice, program předpokládá hotového, zkušeného a výkonného skialpinistu; např. výstup a sjezd Mont Blancu či Dufourspitze
trvání: 4 dny
Ačkoliv se samozřejmě bude program měnit přesně podle aktuálních sněhových a lavinových podmínek, lze jej mírně přiblížit:
0. den: Příjezd do Davosu ve večerních hodinách.
1. den: Návštěva střediska Pischahorn, které funguje jako freeridové centrum – vůbec tam neupravují sjezdovky a vše je ponecháno tak, jak je. Lyžuje se především na rozlehlých pláních, kde se vždy dá najít ještě nerozježděný sníh. V závěru dne nasadíme pásy a vyšlápneme kousek ven ze střediska, abychom se dostali nad závěrečný, nejdelší sjezd dne.
2. den: Návštěva střediska Jakobshorn, které je v okolí Davosu tím nejmodernějším. Areál nabízí několik strmých žlabů přímo z Jakobshornu a hlavně taky dva z největších sjezdů celé oblasti: jeden zcela mimo středisko směrem na sever až dolů do údolí, a druhý, taktéž zcela mimo areál, z Jatzhornu, na který je třeba kousek vyšlápnout na pásech.
3. den: Návštěva střediska Rinerhorn, které je z hlediska freeridu asi nejrozmanitější. Mimo dobré možnosti přímo v rámci areálu nabízí Rinerhorn také dvě velké linie vedoucí úplně na opačnou stranu hory, než kde je středisko vybudováno. Oba zhruba tisícimetrové sjezdy končí až dole v údolí na zastávce skibusu.
4. den: Půjdeme jednoduše tam, kde se nám nejvíc líbilo a tam, kde budeme očekávat nejlepší podmínky.
Povinné vybavení:
- lyže (doporučujeme alespoň 90 mm pod patou) se šlapacím, tzn. skialpovým vázáním (kdo nemá freeridovky se šlapacím vázáním, může si vzít klasické freeridovky a k tomu zvlášť ještě skialp set)
- stoupací pásy kompatibilní s těmi lyžemi
- lyžáky kompatibilní s vázáním (nemusí být vyloženě šlapací, ale spíše skutečné pevné lyžáky; je to na každém, jak tvrdé a těžké či lehké boty má)
- hole
- přilba (ideálně s dvojí certifikací – lyžařskou i horolezeckou)
- lehký sedací úvaz
- mačky kompatibilní s lyžáky
- karabina se šroubovacím zámkem
- 3-anténový lavinový vyhledávač
- lavinová lopata
- lavinová sonda
- padnoucí batoh cca 25 -35l, na který lze dobře připnout lyže
- lyžařské brýle, sluneční brýle
- opalovací krém, pomáda na rty
- doklady
- peníze
- mobil
- užívané léky
Volitelné, doporučené vybavení:
- lavinový batoh
- cepín
- termoska
- foťák, gopro, baterie, karty
- lékárnička
- náplasti na puchýře
Zapůjčení lavinového batohu velmi doporučujeme.
Dále nezapomeňte na pojištění (doporučujeme sjednat u Alpenverein nebo u ČHS).
Oblečení klasicky do zimních hor (nepromokavé vrstvy, izolační vrstvy, teplá čepice pod helmu, dvoje rukavice).
guide ratio: 4 : 1
cena na 1 osobu za vodění: 15 000 Kč
orientační další náklady 14 500 Kč (4x nocleh, 4x skipass)












Proč se švihálky
Postupné trénování
Naučíme vás základy a makat na sobě můžete dál i sami. Na našich kurzech dostanete bezpečnou startovní čáru.
Posouvání možností
Objevování a posouvání vlastních limitů dává hodně uspokojivý pocit. Budeme to s vámi ale vždy dělat postupně a bezpečně. Od Grossglockneru po těžkou čtyřtisícovku.
Parťáci pro všechna dobrodružství
V alpských zemích, kde má vodění velkou tradici, hosté chodí se svým vůdcem do hor celé roky, kdy společně prožitá dobrodružství vytvoří pouto mnohem spíš přátelské než profesní.